Top

Elektronik Kart Tamir, Bakım ve Onarım

Elektronik Kart Tamir, Bakım ve Onarım

    Power Elektronik özel üretim tezgahlar, matbaa makinaları, CNC Kontrol kartı, Tekstil Makinası Kartları tamir hizmeti vermekteyiz. Mevcut sağlam kartınız ile arızalı kartınızı karşılaştırma olanağı sağlayan cihaz ile hızlı ve doğru çözümü sunmaktayız. Elektronik kartlar şüphesiz ki günümüz teknolojisi oluşturan ve teknolojinin daha ileriye taşınmasını sağlayan entegre devrelerdir. Hayatımız her anında her yerde karşımıza çıkabilirler. 3 çeşit elektronik kart tipi vardır.

Elektronik Kart Tamir, Bakım ve Onarım

Elektronik Kart Türleri

I. Sınıf Kartlar: Bu tür kartlar genellikle oyuncak sektöründe kullanılır. Yapısı oldukça basit olmakla birlikte, dayanıklılığı da buna eş orantılı olarak azdır.

II. Sınıf Kartlar: Bu tür kartlar birinci sınıf kartlara göre daha dayanıklıdırlar. Kullanım alanları işe ev elektroniğidir. Örn: mutfak robotları, elektronik el aletleri, çamaşır makineleri ve bulaşık makineleri gibi.

III. Sınıf Kartlar: Bu tür kartlar ise haberleşme teknolojileri ve savunma sanayinde kullanılırlar. Devre elemanları en pahalı ve en kaliteli olan kartlardır. İçlerinde her türlü dış etkenden korumaya yarayan kimyasallar barındırırlar.

Elektronik Kart Tamirinde Kullanılan Aletler

Empedans Test Cihazı

Programlayıcı

Kısa Devre Test Cihazı (Short Locator)

Fonksiyonel Test Cihazı

Boundary Scan Test Cihazı

Elektronik Kart Tamiri Nasıl Yapılır?

     İlk önce empedans test cihazı ile elektronik kart içerisindeki direnç, diyot, zener diyot, kondansatör gibi devre elemanları test edilip, arızanın hangi devre elemanında olduğu belirlenir. Arızanın bulunmasının ardından o devre elemanı sağlam olan yeni devre elemanı ile değiştirilir. Gerekirse lehimlenir. Bir başka yöntem ise arızalı olan elektronik kart, sağlam olan bir elektronik kart ile karşılaştırılır. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

     İki Elektronik kart da birbirleri ile aynı olmalıdır. Elektronik kartlar üzerinden ki jumper ve potansiyo metre ayarları aynı konum da olmalıdır. Elektronik Kartlarda herhangi bir elektrik ve enerji olmamalıdır. Elektronik Kartlardaki programlı malzemeler dışarı alınmalı, alınmayacak ise 10 Volt aşılmamalıdır. Besleme (enerji) ve topraklama kısa devre edilmelidir. Farkı bulmak bir hayli kolaylaşır. Aynı zamanda eğriler aynı yönde olacağından istenmeyen gürültüden kurtulursunuz.

WhatsappWhatsapp